گراف دانش

در دنیای داده‌ها، اطلاعات بسیار ارزشمند هستند. گاهی اوقات به دلیل مقررات و قوانین باید از آن محافظت شود بنابراین نمی‌توان به ‌کل اطلاعات درباره‌ی یک مورد خاص دسترسی داشت. راه حل این مشکل گراف دانش است؛ که برای مدیریت داده‌ها و گردآوری آن‌ها در یک مکان طراحی‌ شده است. ما می‌توانیم بخش‌هایی از اطلاعات درباره‌ی یک مورد خاص را مجازی‌سازی کنیم.

گراف دانش یک روش برنامه‌نویسی برای مدل‌سازی دامنه‌ی دانش با کمک متخصصان علم داده و الگوریتم‌های یادگیری ماشین است. ساده‌ترین مثال جعبه‌ای است که در نتایج  جستجوی گوگل مشاهده می‌کنید.

search result

 

 

این گراف‌ها انعطاف‌پذیر هستند و با جمع‌آوری داده‌های بیشتر می‌توان آن‌ها را گسترش و تغییر داد. در بعضی موارد، داده‌ها به‌ عنوان ورودی به الگوریتم هوش مصنوعی داده می‌شود و گاهی اوقات هم از موقعیت‌هایی که رخ می‌دهند؛ یاد می‌گیرند و به‌ صورت خودکار به دانش خود می‌افزایند. یک گراف دانش نه‌ تنها می‌تواند پاسخ صحیح به سؤالات دهد بلکه می‌تواند به چگونگی و چرایی آن برسد. این گراف‌ها هسته‌ی اصلی بسیاری از خدماتی است که هر روز شاهد آن هستیم مانند چت‌بات‌ها، تجزیه‌وتحلیل ریسک و حتی تشخیص کلاهبرداری. اکنون به بررسی تأثیر گراف دانش بر سئو وبسایت که یکی از بهترین مثال‌هاست، می‌پردازیم.

گراف دانش و SEO 

گوگل در سال 2012 برای ارائه‌ی نتایج مفید و مرتبط‌تر جستجو با استفاده از تکنیک‌های جستجوی معنایی یک روش گراف دانش ارائه کرد. گوگل با استفاده از این روش قادر است روابط بین کلمات و مفاهیم برای درک متن یک کوئری و اختصاص دادن معنایی خاص به اهداف کاربر، را پیدا کند.

تأثیر داده‌های مرتبط بر SEO را با یک سؤال ساده بررسی می‌کنیم. برای مثال از گوگل عبارت “ ?Who are the founders of The Next Web ” را بپرسید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، گوگل سؤال را متوقف می‌کند و رشته جستجو را به دستورالعمل‌های خاصی ترجمه می‌کند تا یک پاسخ فوری در اختیار ما قرار دهد.

نحوه کار گراف دانش گوگل بر روی یک کوئری

 

این پدیده به دلیل اینکه عبارت “The Next Web” مفهومی در درخت دانش گوگل است و سازمانی را همراه با ویژگی‌ها اصلی‌اش (Boris  و Patrick به‌عنوان بنیان‌گذار) توصیف می‌کند اتفاق می‌افتد. گوگل‌، برای پاسخ به این نوع کوئری، ابتدا عناصر درخت دانش خود را واکشی می‌کند و اگر به نتیجه نرسید به جستجو در وب ادامه می‌دهد.

یک گراف دانش به‌طور معمول در بالای دیتابیس‌های موجود ایجاد می‌شود تا تمام داده‌ها را به یکدیگر پیوند دهد. از اطلاعات گراف دانش برای پاسخ به کوئری‌ها و درخواست‌های صوتی در دستیار گوگل نیز استفاده می‌شود.
2 نظرات
  1. نسرین جمشیدی می گوید

    عالی و مختصر مفید بود

    1. ملیکا بهمن آبادی می گوید

      سپاس از حسن توجه شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.